Національний банк спростив умови екстреної підтримки ліквідності банків

03.12.2018. НБУ прес-реліз. Для забезпечення фінансової стабільності Національний банк полегшив доступ банків до екстреної підтримки ліквідності. Спрощена процедура укладання генерального договору сприятиме зменшенню часових та фінансових витрат банків.

Зокрема, затверджені такі зміни:

● скасовано вимоги щодо надання банком фінансової моделі розвитку;

● відстрочено вимоги щодо надання звіту про оцінку нерухомого майна до моменту виникнення потреби у кредиті (раніше – вже на етапі укладання генерального договору з Національним банком);

● скасовано вимоги щодо надання звіту про оцінку вартості майнових прав за кредитами юридичних осіб на етапі укладання генерального договору;

● подовжено термін дії звіту про оцінку майна з 3 до 6 місяців до дня його подання до Національного банку;

● скорочено час перевірки відповідності суб’єктів оціночної діяльності встановленим критеріям.

Крім того, оновленою процедурою визначені ознаки неприйнятності нерухомого майна для передачі в заставу Національному банку. Це, зокрема, нерухоме майно поза межами обласних та районних центрів (крім цілісних майнових комплексів, об’єктів виробничої або складської нерухомості), незабудовані земельні ділянки поза межами Києва, Дніпра, Одеси, Харкова і Львова, збиткові майнові комплекси та нерухомість, експлуатація якої не приносить дохід. Неприйнятною також вважатиметься нерухомість, характеристики якої не відповідають даним у технічній документації, об’єкти в аварійному стані тощо.

Національний банк також встановив критерії відповідності для страхових компаній, які страхують майно, що перебуває в заставі за кредитами Національного банку. Це, зокрема, відсутність упродовж останніх двох років порушень вимог законодавства, рентабельна діяльність та наявність перестрахувального покриття ризиків у провідних міжнародних компаніях. До того ж такі страхові компанії мають бути не пов’язаними з банком-позичальником особами, а частка отриманих ними страхових платежів за операціями зі страхування кредитних та фінансових ризиків не повинна перевищувати 5% загального обсягу страхових платежів за підсумками останнього звітного року.

Зазначені зміни затверджені Постановою Правління Національного банку № 128 від 27 листопада 2018 року "Про затвердження Змін до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків".